SF2007PTH
Category : Discrete Semiconductor Products Diodes Rectifiers Diode Arrays
Product Status : Active
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) : 20A (DC)
Operating Temperature - Junction : -55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If : 1.9 V @ 20 A
Package : Tube
Series : Automotive, AEC-Q101
Diode Configuration : 1 Pair Common Cathode
Supplier Device Package : TO-247AD (TO-3P)
Reverse Recovery Time (trr) : 35 ns
Mfr : Taiwan Semiconductor Corporation
Technology : Standard
Package / Case : TO-247-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) : 500 V
Mounting Type : Through Hole
Speed : Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Base Product Number : SF2007
Current - Reverse Leakage @ Vr : 10 µA @ 500 V
Description : DIODE GEN PURP 20A 500V TO247AD
Contact Now
Diode Array 1 Pair Common Cathode 500 V 20A (DC) Through Hole TO-247-3