UGF2007G
Category : Discrete Semiconductor Products Diodes Rectifiers Diode Arrays
Product Status : Active
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) : 20A (DC)
Operating Temperature - Junction : -55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If : 1.7 V @ 10 A
Package : Tube
Series : -
Diode Configuration : 1 Pair Common Cathode
Supplier Device Package : ITO-220AB
Reverse Recovery Time (trr) : 25 ns
Mfr : Taiwan Semiconductor Corporation
Technology : Standard
Package / Case : TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) : 500 V
Mounting Type : Through Hole
Speed : Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr : 5 µA @ 500 V
Description : DIODE GEN PURP 20A 500V ITO220AB
Contact Now
Diode Array 1 Pair Common Cathode 500 V 20A (DC) Through Hole TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab